U subotu 24. oktobra održana je Druga balkanska olimpijada iz fizike (BPO 2020) za učenike srednjih škola. Zbog globalne pandemije koronavirusa olimpijada je održana u online režimu. Na ovoj online olimpijadi učestvovali su i predstavnici Bosne i Hercegovini: Marko Vučić (Gimnazija Banja Luka), Fatih Žgalj (Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo), Nikola Lakić (Tehnička škola „Mihajlo Pupin”, Bijeljina) i Dženan Midžić (Gimnazija Bihać). Voditeljice naše ekipe bile su Majra Šišić (studentica Odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu) i Jelena Lazić (studentica Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu).

Naši učenici su pokazali odlične rezultate i to:

  1. Marko Vučić, zlatna medalja,
  2. Fatih Žgalj, bronzana medalja,
  3. Nikola Lakić, bronzana medalja,
  4. Dženan Midžić, pohvala.

Čestitamo našim učenicima i voditeljicama koje su se potrudile za pripreme učenika i organizaciju učešća na BPO 2020.

Na Balkanijadi pored naših učenika učestvovali su i učenici iz Bugarske, Turske, Srbije, Slovenije, Makedonije, Turkmenistana, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Kipra i Grčke.

Marko Vučić je dobitnik prve zlatne medalje za Bosnu i Hercegovinu na jednom međunarodnom takmičenju iz fizike, te je u ukupnom plasmanu osvojio visoko treće mjesto.

 

000362336
Danas
Jučer
Ove sedmice
Ovaj mjesec
Prošli mjesec
Ukupno
232
165
1745
3098
6825
362336

2024-07-15 21:23